Yabancıya Taşınmaz Satışında Ekspertiz Raporu

Yabancıya Taşınmaz Satışında Ekspertiz Raporu

4 Mart 2019 tarihinden sonra yabancı ülke vatandaşlarına yapılacak olan taşınmaz satış işlemlerinde gerekli olacak. Düzenleme ile birlikte fahiş fiyatlama ve inşaat sektöründe ki kayıt dışılığın önüne geçilecek…

Türkiye’nin marka değerinin yabancı yatırımcı gözünde arttırılması amaçlanıyor. Ancak bu aşamada Yabancıya taşınmaz satışında değerleme raporu sayesinde olası yanlış fiyatlama ortadan kaldırılmış olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘ nce yayınlanan genelgeye göre yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı, gerek satıcı olarak taraf olduğu tüm satış işlemlerinde taşınmazın rayiç değerini gösteren gayrimenkul değerleme raporu zorunluluğu getirildi.

Konut Değerleme Raporu 3 Ay Süreyle Geçerli Olacak

Spk Lisanslı Değerleme Raporu uygulaması sadece vatandaşlık başvurusu için yapılan emlak alımlarında yürürlükte iken, yeni düzenlemeyle birlikte bu şart tüm yabancıya taşınmaz satışlarına getirildi.

Genelgeye uyarınca, hazırlanan raporlar düzenlendiği tarihten itibaren 3 ay boyunca geçerli olacak ve herhangi bir satış işleminde kullanılabilecek.

3 aylık süreçte taşınmazın değerine etki edecek bir değişiklik söz konusu olursa yeni bir rapor istenebilecek. İnşa aşamasındaki yapılar için ise tamamlandıktan sonra elde edebileceği değer üzerinden bir hesaplama yapılacak.